Aktualności

Edytuj wpis

         Panele fotowoltaiczne są na ogół mylone z systemami solarnymi, ale działają w inny sposób. W przeciwieństwie do systemów solarnych, które są wykorzystywane do produkcji ciepłej wody, panele fotowoltaiczne wychwytują energię słoneczną i przetwarzają ją w energię elektryczną.

Energia elektryczna wytwarzana przez panele fotowoltaiczne jest najczęściej wykorzystywana do zasilania urządzeń i sprzętu gospodarstwa domowego. Najbardziej typowym systemem PV jest system podłączony do sieci energetycznej. Oznacza to, że w nocy, gdy panele słoneczne nie działają, można korzystać z energii elektrycznej oddanej w ciągu dnia do sieci.

Drugi typ systemu paneli fotowoltaicznych to samodzielny system, który nie jest podłączony do sieci. W takim przypadku możesz dodać baterie do systemu, aby mieć energię elektryczną, gdy robi się ciemno. System ten może być naprawdę wygodny na odległych obszarach, gdzie nie ma alternatywy dla innych źródeł energii elektrycznej. Obecnie tysiące ludzi zasila swoje domy i firmy za pomocą paneli fotowoltaicznych.

W dalszej części otrzymasz informacje o tym, jak działają panele, korzyściach związanych z ich używaniem i konieczną konserwacją.



Panele fotowoltaiczne

Jak działają panele PV?

 

         Panele fotowoltaiczne składają się z małych ogniw słonecznych, które są połączone ze sobą. Ogniwa fotowoltaiczne są wykonane z materiału półprzewodnikowego, przy czym najczęściej używany jest do tego celu krzem. Ogniwa są zwykle bardzo małe, ale po połączeniu ich w panele słoneczne mogą być bardzo wydajne. Kiedy promienie słoneczne padają na ogniwa, powstaje pole elektryczne. Im silniejsze słońce, tym więcej energii elektrycznej jest wytwarzane. Niemniej jednak ogniwa fotowoltaiczne nie potrzebują bezpośredniego światła słonecznego do pracy i mogą nadal produkować energię elektryczną w pochmurny dzień.

Panele PV są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach i mogą być łatwo zamontowane na istniejącym dachu.

 

Korzyści zapewnione przez panele PV

 

         Wykorzystanie paneli fotowoltaicznych jako źródła energii elektrycznej może okazać się naprawdę korzystne. Po zakupie paneli słonecznych i poniesieniu kosztów instalacji, możesz zacząć oszczędzać pieniądze dzięki obniżonym kosztom energii elektrycznej. Oprócz tych oszczędności istnieje również możliwość zarobienia pieniędzy na fotowoltaice. Prawo w Polsce umożliwia budowę mikroinstalacji i produkcję energii elektrycznej z odnawialnych źródeł osobom fizycznym na własne potrzeby oraz na sprzedaż oraz produkcję w ramach małych instalacji przez przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Kolejną zaletą paneli fotowoltaicznych jest ich przyjazność dla środowiska. Korzystanie z nich przyczynia się do zmniejszenia naszego śladu węglowego.

 

Panele PV i konserwacja

 

         Panele fotowoltaiczne wymagają niewielkiej konserwacji; po prostu muszą być utrzymywane w czystości i nie mogą być w cieniu drzew. Jeśli pył lub śnieg stają się problemem, należy je oczyścić ciepłą wodą i szczotką lub wężem wysokociśnieniowym. Jeśli nie masz ochoty robić tego samodzielnie, zawsze możesz skontaktować się z firmą zajmującą się czyszczeniem okien w celu wykonania tej pracy.

Panele fotowoltaiczne mogą pracować do 35 lat lub dłużej, ale falownik należy wymienić po dziesięciu do piętnastu latach. Jednak zawsze bezpieczniej jest sprawdzić u instalatora, jakie są specyficzne wymagania dotyczące konserwacji systemu oraz co jest zapisane w gwarancji.

Słoneczna energia fotowoltaiczna jest doskonałym źródłem energii odnawialnej i istnieje wiele powodów, dla których warto zacząć czerpać z korzyści, jakie ona niesie. Oprócz zmniejszenia emisji dwutlenku węgla zmniejszysz również rachunki za prąd. Co więcej, panele fotowoltaiczne są łatwe w utrzymaniu i będą działać przez długi czas.

Obecnie w Polsce możemy zaobserwować boom na fotowoltaikę szczególnie w takich województwach jak:  Pomorskie, Wielkopolskie, Mazowieckie a także w dużych miastach takich jak Warszawa, Kraków.

 

 

Źródło: www.greenmatch.co.uk

Uzyskaj teraz i porównaj konkurencyjne oferty na fotowoltaikę

całkowicie online, bez podawania numeru telefonu...

Kategoria: Porady dla klientów

| Tagi: panele fotowoltaiczne ogniwa fotowoltaika

| Komentarze : 0
Michał Mazur

Komentarze


Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna


Nie możesz tu podawać danych osobowych zgodnie z polityką prywatności*

Dziękujemy za informację!

Komentarze lub sugestie? Przekaż nam tutaj.

Dziękujemy za Twoją opinię!